Blog

Anasayfa / Blog
Güneş Enerjisi Fazlası İle EV'nizin Verimliliğinizi En Üst Düzeye Çıkarın

Güneş Enerjisi Fazlası İle EV'nizin Verimliliğinizi En Üst Düzeye Çıkarın

Son güncelleme: 22 Şubat 2023 • 8 dakika okuma

Evinizde Güneş Enerji (fotovoltaik & PV) Sistemle gün boyunca bol miktarda elektrik toplamış olabilirsiniz. Ancak fazlasıyla güneş enerjiniz depoluysa ne yapmalısınız? Bu fazla enerjiyi şebekeye optimum fiyatın altında satmak yerine, "PV fazla şarjı" veya "fazla PV şarjı" olarak adlandırılan işlemleri gerçekleştirerek onu iyi bir şekilde kullanabilir ve elektrikli aracınıza güç sağlayabilirsiniz. 

Bu blog, PV fazlası şarjının nasıl çalıştığını, nelere dikkat etmeniz gerektiğini ve bunun bir EV sahibi olarak size neden fayda sağladığını açıklayacaktır. 

Fotovoltaik Fazla Şarj Nedir?

Aşırı fotovoltaik şarj, bir binanın PV sistemi tarafından üretilen ve kullanılmayan güneş enerjisini doğrudan bir elektrikli aracın bataryasına yönlendirme işlemidir. Bu, sürüş için kendi yenilenebilir enerjinizin mümkün olduğunca çoğunu kullanmanızı sağlar. 

Not: Fazla şarj için ön koşul, güneş en verimliyken ve güneş panelleri elektrik üretirken aracınızı şarj etmektir. Bu nedenle, arabanızı haftada yalnızca bir veya iki kez şarj ediyorsanız, bunu evde garajda park halindeyken veya dışarıda ve dışarıda bol güneş ışığı varken yapmayı düşünün.

Bu şekilde, panellerinizin ürettiği fazla enerjiden tam olarak faydalanabilir ve elektrikli aracınızın şarj verimliliğini en üst düzeye çıkarabilirsiniz. 

Cumartesi sabahı bulaşık makinesi bulaşıklarınızı yıkar,kombiniz size bol sıcak su sağlamak için çalışır ve siz çamaşır makinenizi çalıştırarak bir sonraki haftaya hazır hale getirirsiniz. Ancak buna rağmen... hala daha fazla güneş enerjiniz var! Bu, elektrikli aracınızı ücretsiz olarak doldurmak ve ertesi gün sürmek için harika bir fırsat. 

Bunu nasıl yapabilirsiniz?

Aşırı PV Şarjı Nasıl Çalışır?

Fazla fotovoltaik şarj, bir araca güç sağlamak için bir ev güneş fotovoltaik sistemi tarafından üretilen yeşil enerjiyi kullanır. Bir PV sisteminin temel bileşenleri, güneş panellerinin kendisini ve güneş enerjisini üretmek ve dönüştürmek için birlikte çalışan bir invertörü içerir.

Fazla şarjın amacı,şebekeye geri gönderilecek olan fazla enerjiyi geri dönüştürmek ve bunun yerine elektrikli bir arabayı şarj ederek etkin bir şekilde kullanmaktır. Elbette fazla enerjiyi şebekeye de satabilirsiniz, ancak bunu yaparak ciddi bir kazanç sağlayamazsınız. Elektrik satın almak genellikle satmaktan daha maliyetlidir. Bu nedenle, günler daha az güneşli olduğunda, kendinizi sattığınızdan daha yüksek bir fiyata enerji satın alırken bulabilirsiniz.

Fazla PV şarjı şu şekilde çalışır: akıllı EV şarj cihazınız güneş panelleriniz tarafından üretilen fazla enerjiyi algıladığında harekete geçer. Aracınızı şarj etmeye başlayarak temelde kendi güneş enerjili benzin istasyonunuza sahip olmak gibidir,tabiki egzoz dumanları ve emisyonlar olmadan. 

PV Fazlası Şarjı için Neye İhtiyacım Var?

PV fazla şarjının avantajlarından yararlanmak için sağlam bir ekipman temeline ihtiyacınız var. Bu, güneş panellerinin kurulmasını ve ev aletlerinizi güneş enerjisiyle çalıştırmak için gerekli tüm bileşenlerin satın alınmasını içerir.Bununla ilgili daha fazla bilgi edinmek için "Güneş Panelleri ile Evde Elektrikli Araç Şarjı nasıl yapılır"  blog gönderimize göz atmanızda fayda var.

Garajınızda yada otoparkınızda, fazla PV'yi şarj edebilen akıllı bir duvar kutusuna ihtiyacınız olacak.

Hangi Wallbox Aşırı PV Şarjına İzin Veriyor?

Piyasada oldukça çeşitli opsiyonlar var. Bununla birlikte, duvar kutularının çoğu size ciddi bir rakama mal olabilir.Şarj istasyonunuzun fazla PV şarjı yapabilmesini istiyorsanız ve bunu satın almak için de bir servet harcamak istemiyorsanız, akıllı go-e Şarj Cihazımız harika bir çözümdür. Bu cüzdan dostu cihaz, fazla güneş enerjisiyle zahmetsiz şarj imkanı sunar. 

go-e bir Enerji Yönetim Sistemi (EMS) olarak işlev görür.Bu, onu bir olasılıklar dünyasına açılan bir kapı yapar. Teknolojiden anlayan kullanıcılar, go-e Charger'ın açık API arayüzü sayesinde diğer EMS çözümlerinden yararlanabilir. Ayrıca, bazı üçüncü taraf sağlayıcılar go-e Şarj Cihazımızı kendi EMS'lerine entegre ettiler. Bununla birlikte, sadeliği ve satın alınabilirliği tercih edenler için , go-e mutlak kazanç kapısıdır. 

PV Fazlası Şarjının Faydaları Nelerdir? 

Pekala, bir adım geriye gidelim ve Güneş Enerjisi fazlası şarjının neden bu kadar kazan-kazan olduğu hakkında konuşalım.

Maliyet tasarrufu: Elektrikli bir aracı kısmen şarj etmek için bile bir güneş paneli sistemi kullanarak, genellikle güneş panelleri tarafından üretilen enerjiden daha pahalı olan şebeke elektriği kullanımınızı otomatik olarak azaltırsınız.Bu, özellikle EV'nizi günlük olarak kullanıyorsanız, zaman içinde size güzel kar sağlayabilir. 

Geliştirilmiş enerji bağımsızlığı: Güneş Enerjisi fazla şarjı, kendi enerjinizi üretmenizi sağlayarak sizi şebekeye daha az bağımlı hale getirir. Bu, özellikle güvenilir olmayan veya maliyetli şebeke bazlı elektriğin olduğu alanlarda önemli olabilir.

Azaltılmış karbon ayak izi: EV'nizi güneş panelleri gibi yenilenebilir enerji kaynakları kullanarak şarj etmek karbon ayak izinizi azaltır. Güneş enerjisiyle gidilen her km, daha yeşil bir geleceğe ve daha tutumlu bir yaşam tarzına doğru atılan bir adımdır. Güneş enerjisi, ağırlıklı olarak kömür, doğal gaz ve petrol gibi fosil yakıtlara dayanan şebekeye dayalı elektriğin aksine sera gazı emisyonu üretmez.

PV fazlası şarjı ne zaman faydalıdır?

Fotovoltaik + şarj,bu iki durumda sizin için mükemmel çözümdür;

  • Evsel güneş enerjisi sisteminiz tarafından üretilen enerji miktarı, genellikle bir evin kullandığı enerjiden daha fazlaysa
  • Elektrikli aracınızı sık sık kullanıyorsanız ve şarj için önemli miktarda enerji kullanıyorsanız 

 

Özet

Güneş enerjisiyle şarj ederek ve böylece şebeke gücüne olan bağımlılığınızı azaltarak, uzun vadede yalnızca nakit tasarrufu sağlamıyor, aynı zamanda çevre için üzerinize düşeni de yapmış oluyorsunuz.

Üstelik, evinizin ihtiyaçlarını karşılamak ve elektrikli aracınızı şarj etmek için kendi güneş enerjinizi kullandığınızı bilmenin getirdiği bağımsızlığın ve gönül rahatlığının tadını çıkarabilirsiniz.

Ancak, yalnızca arabanızı şarj etmek için bir güneş enerjisi sistemi satın almayı düşünüyorsanız, bir kez daha düşünmek isteyebilirsiniz. Her şeyi hesaba katmadan önce, evinizdeki toplam elektrik tüketimini değerlendirmeniz önemlidir. Bir PV sistemi kurarak ve fazla şarjdan en iyi şekilde yararlanarak, yalnızca elektrikli arabanızı şarj etmekle kalmaz, aynı zamanda binadaki elektrik kullanımını da optimize edebilirsiniz. Size kesinlikle güzel bir kazanç sağlayacak ve karbon ayak izinizi azaltacak akıllı bir hareket. 

 

© Eraltek Bilişim Teknolojileri Ltd. Şti. 2022 . Tüm Hakları Saklıdır. Designed by MAT Bilişim

Cevizlidere Mah.1255 Cad No:5/A 06520 Çankaya Ankara Türkiye
(312) 353-1111
satis@eraltek.com.tr