Blog

Anasayfa / Blog
Mobil veya Sabit Wallbox: Hangisine İhtiyacınız Var?

Mobil veya Sabit Wallbox: Hangisine İhtiyacınız Var?

Son güncelleme: 2 Mart 2023 • 5 dakika okuma

Hiç iki ürün arasında seçim yapmakta zorlandınız mı? Aralarındaki fark net değilse,tercih yapmakta zorlanabilirsiniz.Bazen EV sürücülerinin mobil ve sabit bir wallbox arasında seçim yapmasının böyle hissettirdiğini biliyoruz.Bu nedenle,kendinize her seçeneğin faydalarının ne olduğunu ve hangi yolu izleyeceğinizi soruyorsanız,öğrenmek için bizi takip edin.

Mobil ve Sabit Wallbox Arasındaki Fark Nedir?

Garajınız gibi bir yere sabit bir wallbox kurulabilir,kabloları evinizin elektrik prizine bağlıdır ve AC şarjı içindir. 

Öte yandan, bir mobil wallbox duvara takılabilir ve dilediğiniz an çıkarıp,bagajınıza koyup seyahate çıkabilirsiniz,boş priz bulur bulmaz aracınızı şarj edebilirsiniz.Fiş prize takıldıktan hemen sonra, siz ayarları farklı bir moda geçirmediğiniz sürece aracınızın bataryasına enerji akmaya başlayacaktır. Wallbox yalnızca AC şarjı için uygundur.

GO-E CHARGER GEMİNİ FLEX 22 kW ELEKTRİKLİ MOBİL ARAÇ ŞARJ CİHAZI 

GO-E CHARGER GEMİNİ FLEX 22 kW ELEKTRİKLİ SABİT ARAÇ ŞARJ CİHAZI 

Wallbox,Şarj İstasyonu ve Akıllı Şarj Kablosu ; Fark Nedir?

Mobil wallbox'lar, şarj istasyonları, akıllı şarj kabloları… Terim sayısı oldukça fazla ve gerçekten istediğiniz tek şey, elektrikli arabanızı şarj etmenin uygun bir yolunu bulmak.

Bu yolu size kısaca açıklayalım.  

Mobil wallbox ve mobil şarj istasyonu aynı anlama gelebilir. Bu arada, bir mobil wallbox, sabit bir şarj istasyonu kadar ve bazen daha da gelişmiş olabilir. Bu go-e Charger Gemini flex'i ifade etmekte.Bu mobil bir wallbox'tır,ancak diğer birçok akıllı wallbox ve şarj istasyonundan daha akıllı özelliklere sahiptir.

Bununla birlikte,ortasında küçük bir Kablo İçi Kontrol Kutusu (ICCB), bir tarafında tip 2 kablo ve diğer tarafında priz için bir fiş bulunan basit bir şarj kablosu sunan bazı üreticiler,cihazlarına mobil wallbox adını verir,bu teknik olarak doğru olabilir.Genellikle sabit bir duvar kutusu gibi bir duvar montajında ​​kullanılamasalar da bununla birlikte, böyle bir kablo size çoğu zaman fazladan solar şarj,şarj planlaması veya esnek enerji tarifeleri gibi akıllı özellikler sağlamaz.Ayrıca bir şarj istasyonunun rahatlığından da yoksundur.Bu nedenle,genellikle sürdürülebilir ve uygun maliyetli şarjı sağlamaz.Birçok ICCB kablosu minimum standartlara odaklanır,şarj işleminin güvenliğini sağlayan her şarj istasyonu gibi. 

Gördüğünüz gibi, nihai satın alma kararını vermeden önce tüm terimler arasındaki farkı bilmek çok önemlidir. 

Hangi Wallbox'a İhtiyacınız var? Mobil mi Sabit mi?

Hangi wallbox'ın sizin için doğru olduğu, şarj etme davranışınıza ve ihtiyaçlarınıza bağlıdır.

Evde ve Yolda Daha Fazla Esneklik için Mobil Wallbox

Bir hafta sonunu tatilde geçireceğiniz veya arkadaşlarınızı birkaç günlüğüne ziyaret edeceğiniz zaman yanınıza seyyar bir wallbox alabilirsiniz.

Bir mobil wallbox sizi her zaman bir sonraki maceraya hazır hale getirir.Hafta sonunu kırsalda geçirmeye karar verdiğinizi düşünelim. Aracınızın batarya seviyenizin az ancak kat edeceğiniz mesafe için yeterli olduğunu  fark ediyorsunuz.Bu size herhangi bir endişe vermemeli çünkü gideceğiniz yere varır varmaz bataryanızı şarj edebileceğinizi bilerek mobil şarj cihazınızınızı arabanızın bagajına koyun ve stressiz bir hafta sonu için yola çıkın. Bir mobil wallbox satın alırken aldığınız rahatlık budur.

Mobil Wallbox Nasıl Kullanılır?

Daha önce de belirtildiği gibi, go-e Charger Gemini flex gibi bir mobil wallbox'ı duvara (örn. garajınıza) takabilir veya yanınıza alıp seyahate çıkabilirsiniz.Sadece kırmızı bir CEE soketine ihtiyacınız var. 

Bulunduğunuz yerde kırmızı bir CEE prizinin olması mobil wallbox'ınızın düzenli kullanımı için önemlidir. Neden? Basitçe, çok daha yüksek hızda (örn. max. 22 kW'da) enerji sağlayabildiği için. 

Ek olarak, mobil wallbox'ınızı bir seyahate veya tatile götürmeyi planlıyorsanız, bir adaptör kullanılarak kamp fişine veya ev prizine bağlanabilir, bu da size esnek şarj seçenekleri sunar.Bu tür kullanımlarda şarj hızı trifazeye istinaden daha düşük olacaktır,ancak yine de yolculuğunuza devam etmek için aracınıza belirli bir miktarda güç sağlayabileceksiniz.

Evde veya İş Yerinizde Kullanabileceğiniz Sabit Bir Wallbox

Kullanımınız yalnızca tek bir yerde (örneğin evde veya ofiste) olacaksa ve sadece o yerin imkanlarından başka alternatifiniz yoksa sabit bir wallbox sizin için tercih nedeni olabilir.

Ek olarak, bir mobil wallbox kullanırken,düzenli kullanım için bir CEE kırmızı soketinin olması önemlidir. Eğer yoksa, alternatif bir çözüm olarak go-e Charger Gemini gibi sabit bir wallbox satın alınabilir. Ancak, kırmızı bir CEE soketi takmak daha kolay olabilir,bu şekilde, esneklik avantajını da elde edersiniz.  

Sabit Wallbox Nasıl Kullanılır?

Sabit bir wallbox, elektrikli arabanızı şarj etmek için sabit bir çözümdür.Kurulduktan sonra sabit ve kalıcı olarak duvarda yer alır.Sabit wallbox'ı evinizin ana şebekesine bağlanması gerektiğinden montaj içinde bir elektrikçiye ihtiyacınız vardır .

Bazı sabit wallbox'lar ekli bir şarj kablosuyla birlikte gelir ve bazıları tip 2 soketle donatıldığından ayrı olarak satın almanızı gerektirir. Go-e olarak, kablonun uzunluğunu ve tasarımını kendiniz seçebileceğiniz için ikinci seçeneğin size daha fazla esneklik sağladığına inanıyoruz. Ayrıcakablonuzu,elektrikli arabanızı halka açık şarj istasyonlarında AC'de şarj etmek için de kullanabilirsiniz.

 Not: Sabit duvar kutularının her zaman mobil muadillerinden daha hızlı olduğu efsanesini yıkmanın zamanı geldi. Örneğin, go-e Şarj Cihazlarımız 11 kW ve 22 kW, her iki kurulum varyasyonunda da mevcuttur ve aynı maksimum şarj hızı özelliklerine sahiptir.

Elektrikli bir araç için wallbox satın alma söz konusu olduğunda, aynı üreticinin sabit ve mobil versiyonu arasında maliyet çok fazla farklılık göstermeyebilir. Örneğin, go-e Charger Gemini ve go-e Charger Gemini flex aynı fiyatlara sahip olduğundan sabit ve mobil versiyon arasında seçim yapmak tamamen kişisel bir tercih meselesidir. 

Bazen ek özelliklerle birlikte geldiklerinden,bazı üreticilerin mobil wallbox seçenekleri için biraz daha yüksek bir maliyet talep edebileceğini belirtmekte fayda var. 

Akıllı duvar kutuları (şiddetle tavsiye edilir), fiyatlar her ülkenin kendi masraf ve malzeme maliyetlerine,yurtiçi & yurtdışı nakliye maliyetlerine göre değişebilir.Aynı ürün için daha pahalı seçenekler bulabilirsiniz, ancak yüksek fiyat her zaman yüksek kalite anlamına gelmez.Örneğin, go-e Charger Gemini flex'in önceki modeli olan go-e Charger HOMEfix, Alman ADAC testinde 2022'nin en iyi ve en uygun fiyatlı duvar kutusu olarak belirlendi. 

 

© Eraltek Bilişim Teknolojileri Ltd. Şti. 2022 . Tüm Hakları Saklıdır. Designed by MAT Bilişim

Cevizlidere Mah.1255 Cad No:5/A 06520 Çankaya Ankara Türkiye
(312) 353-1111
satis@eraltek.com.tr